Mātes. Dziesma kara laikā

Marta Gornicka (Polija)

Vardarbība pret sievietēm joprojām ir neatņemama kara rituāla sastāvdaļa. Karš liek uzdot jautājumus par to, kāda ir mūsu atbildība briesmu situācijā un kādi ir mūsu aizsardzības mehānismi. Poļu režisore Marta Gornicka, “Sieviešu kora” un Politiskās balss institūta dibinātāja Maksima Gorkija teātrī Berlīnē, ir radījusi kora izrādi, kas balstās ukraiņu, poļu un baltkrievu māšu un viņu bērnu liecībās. Viņas stāsta, kā bēgušas no kara un vajāšanas un kā uzņēmušas bēgļus savās mājās Polijā.

“Laikā, kad Ukrainas zeme mirkst asarās, mums ir vajadzīgs teātra transformējošais spēks. Spēja runāt arī par visbriesmīgāko. Mums ir vajadzīgs koris – kopienas spēcināšanas un dziedināšanas prakse.” Māšu kori veido vairāk nekā divdesmit karā izdzīvojušās – kara vardarbības un bombardēšanas liecinieces. Ar balss spēku mātes izdzied neizsakāmo un aizstāv savas kultūras saknes.

Par mākslinieci

Marta Gornicka ir režisore, autore, kordziedāšanas reformatore. Absolvējusi Aleksandra Zelveroviča Valsts Dramatiskās mākslas akadēmijas Dramatiskās režijas nodaļu un Frederika Šopēna Mūzikas skolu Varšavā. Gornicka veido unikālas kora izrādes, kurās izpildītāju balsis un ķermeņi gan atsevišķi, gan kopā kļūst par nozīmīgiem politiskiem instrumentiem. Viņa strādā ar daudzveidīgiem kora formātiem, savos darbos drosmīgi konfrontējot tagadnes nepanesamo realitāti. Gornickai skatuve ir kā platforma, uz kuras izspēlēt konfliktu un to risinājumu diskursus, ļaujot kopienu locekļiem paust savu viedokli un vienlaikus atpazīt cilvēcību, kas mūs vieno.

Veidotāji

Aktrises: Katerina Aleinikova, Svitlana Berestovska, Saša Čerkas, Palina Dabravolskaja, Katažina Jaznicka, Volha Kalakoltsava, Eva Konstanciaka, Liza Kozlova, Anastasija Kuliniča, Natalija Mazura, Kamila Mičalska, Hanna Mihailova, Valerija Obodianska, Svitlana Onisčaka, Jūlija Ridna, Marija Robaszkiewicz, Polina Škliara, Aleksandra Sroka, Marija Tabačuka, Katerina Tarana, Bohdana Zažitska, Elena Zui-Voitehovskaja 

Koncepcija un režija: Marta Gornicka

Libreta autores: Marta Gornicka un ansamblis (ukrainietes, baltkrievietes un polietes)

Mūzikas autore: Marta Gornicka, tradicionālā ukraiņu, baltkrievu un poļu mūzika, fragments no Mikolas Leontoviča kompozīcijas „Shchedryk”

Horeogrāfe: Evelina Fakīni

Scenogrāfs: Roberts Rumass

Kostīmu māksliniece: Joanna Załęska 

Mūzikas sadarbība: Wojciech Frycz 

Dramaturģiskā sadarbība: Olga Birska, Marija Jasinska 

Video, video dokumentācija: Michał Rumas, Justyna Orłowska

Video projekcijas: Michał Jankovskis

Gaismu mākslinieks: Arturs Sienickis

Vokālā pedagoģe: Joanna Piech-Sławecka 

Izrādes vadītāja un režisores asistente: Bažena Šamoviča

Horeogrāfes asistente: Marija Bijaka

Kustību darbnīca: Kristina Lama Szydłowska 

Libreta tulkojums ukraiņu valodā: Olesya Mamčiča

Libreta tulkojums baltkrievu valodā: Marija Puškina

Libreta tulkojums angļu valodā: Aleksandra Paszkowska 

Libreta tulkojums vācu valodā: Olaf Khul 

Libreta tulkojums franču valodā: Cecile Bocianowski 

Konsultante par par Ukrainas etnomuzikoloģiju: Anna Ohrimčuka

Konsultante par ukraiņu bērnu rotaļām: Venera Ibragimova

Interpretētāja mēģinājumu laikā: Marharita Huretskaja

Subtitru autore: Zofia Szymanowska 

CHORUS OF WOMEN FONDS

Producentes: Marta Kuźmiak, Iva Ostrovska 

Starptautisko tūru producentes: Anna Galas- Kosil, Joanna Nuckowska 

Izrādes veidotāji: CHORUS OF WOMEN FOUNDATION (Varšava), Maksima Gorkija teātris (Berlīne)

Sadarbībā ar: Teatr Powszechny Varšavā; Festival d’Avignon; Maillon Théâtre De Strasbourg Scène européenne; SPRING Performing Arts Festival (Utrehta); Tangente St. Pölten – Festival Für Gegenwartskultur (Austrija)

Partneri: Teatr Dramatyczny Varšavā; Nowy Teatr Varšavā; For Freedom Foundation Varšavā (neatkarīga bezpeļņas organizācija, kas strādā ar migrantu kopienu no Ukrainas, Čečenijas, Baltkrievijas un Tadžikistānas, kuri apmetušies Varšavā); „Przystanek Świetlica” (atpūtas centrs migrantu bērniem un jauniešiem); „Sunflower” Solidaritātes kopienas centrs (atbalsta Ukrainas mākslinieku kopienu Varšavā)

Šo projektu līdzfinansē Varšavas galvaspilsēta un Kultūras un nacionālā mantojuma ministrs no Kultūras veicināšanas fonda, un to īsteno sadarbībā ar Allianz Foundation.

 

Festivāls “Homo Novus” sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Viesizrādi  “Mātes. Dziesma kara laikā“ finansiāli atbalsta VFR Ārlietu ministrija. 

Das Festival Homo Novus in Zusammenarbeit mit dem Goethe-Institut Riga. Das Gastspiel “Mothers – a song for Wartime” wird gefördert durch das Auswärtige Amt der Bundesrepublik Deutschland.

Ilgums

1h

Vieta

Rīgas Kinostudija Šmerļa iela 3 Rīga

Valoda

ukraiņu. Arī poļu un baltkrievu valodā. Subtitri latviešu un angļu valodā.
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.